Pracownia komputerowa

Pracownia komputerowa wyposażona jest w cztery komputery, które są do dyspozycji uczestników. Zajęcia prowadzone w tej pracowni mają charakter indywidualny oraz grupowy i prowadzą do pozyskania wiedzy z zakresu obsługi komputera i korzystania z Internetu oraz wykorzystanie tych umiejętności w życiu codziennym.

W zależności od stopnia niepełnosprawności, stopnia zaawansowania wiedzy, sprawności manualnej oraz umiejętności pisania i czytania, zajęcia przebiegają w zróżnicowany sposób. Oswajają z nowoczesną techniką i uczą praktycznego jej wykorzystania. Uczestnicy korzystają z gier, rozwijających zdolności poznawcze, słuchając przy tym ulubionych piosenek. Działalność pracowni komputerowej ma na celu zapoznanie podopiecznych z ogromnymi możliwościami poznawczymi i edukacyjnymi, jakie daje komputer.

Pracownia zajęć rehabilitacyjnych

W sali rehabilitacyjnej prowadzone są zajęcia terapeutyczne tj. gimnastyka poranna, zajęcia relaksacyjne przy muzyce, ćwiczenia ogólnousprawniające, ćwiczenia czynno-bierne, ćwiczenia bierne, ćwiczenia w odciążaniu i w odciążaniu z oporem oraz ćwiczenia samowspomangane.

Celem rehabilitacji ruchowej jest:

  • wzbudzenie potrzeby aktywności ruchowej,
  • ogólne usprawnienie fizyczne uczestników oraz redukcja nadwagi.

Pracownia kulinarna

Nadrzędnym celem codziennych działań terapeutycznych prowadzonych w pracowni jest wyposażenie osób w jak najszersze umiejętności i kompetencje umożliwiające samodzielne wykonywanie codziennych czynności praktycznych. Uczestnicy uczą się planować zakupy i wydatki, układać jadłospisy, zapoznają się z zasadami prawidłowego przechowywania żywności, poznają zasady racjonalnego odżywiania się, nabywają umiejętności korzystania z przepisów kulinarnych, nabywają umiejętności przyrządzania posiłków codziennych i na różne okazje (imprezy okolicznościowe), uczą się obsługi sprzętu gospodarstwa domowego (robot wielofunkcyjny, piekarnik, kuchenka elektryczna, zmywarka, kuchenka mikrofalowa itp.)

Dzięki udziałowi w zajęciach w pracowni, uczestnicy prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe mogą nauczyć się samodzielnego przygotowania wielu potraw, pracy w zespole oraz odpowiedzialności za powierzone zadania.

Pracownia plastyczna i zajęć szkolnych

W pracowni plastycznej i zajęć szkolnych odbywają się zajęcia prowadzone różnorodną techniką taką jak malarstwo, rysunek, lepienie, collage, metaloplastyka, papieroplastyka, decopuaqe, rzeźba z masy papierowej i plastycznej. Podczas zajęć uczestnicy podtrzymają umiejętności nabyte w szkole, takie jak: pisanie, czytanie, malowanie.

Celem zajęć plastycznych jest rozwijanie wrażliwości twórczej osób z niepełnosprawnością intelektualną. Uczestnicy doskonalą w trakcie zajęć swoją sprawność manualną, myślenie abstrakcyjne, spostrzegawczość, wrażliwość, co ma wpływ na ich rozwój emocjonalny oraz intelektualny. Wykonujemy również z bogatej kolekcji elementów biżuterię, elementy ozdobne, wire wrapping. Pracujemy w różnorodnych materiałach takich jak farby, plastelina, modelina, masa papierowa i plastyczna, gazety, krepina itp. Osoby zapoznają się z nowymi technikami oraz doskonalą już poznane. Przebywając w pracowni uczą się współpracy, wspólnego tworzenia, czerpania z własnych doświadczeń.

Sala wyciszeń

A teraz ciiii…..zobaczcie naszą salę wyciszeń

To miejsce, w którym uczestnicy odpoczywają i regenerują siły przed kolejnymi wyzwaniami. Bezpieczna przestrzeń dla osób wrażliwych na hałas. A o tym, że sala jest przytulna decydują stonowane kolory, miękkie materiały oraz sprzęt, który umożliwia relaksację i terapię sensoryczną. Zdarzają się sytuacje, w których uczestnicy potrzebują stymulacji zmysłów poprzez dźwięk lub światło. W kontrolowanych warunkach doświadczają różnych bodźców, co pozytywnie wpływa na rozwój poznawczy, poprawia koncentrację i zmniejsza lęk.

Nie dziwimy się zatem, że rozgwieżdżone niebo i bąbelki wodne są tak popularne wśród naszych uczestników.

    Pracownia poradnictwa indywidualnego

    To miejsce, w którym doświadczamy radości, smutku, złości, czasem też dajemy się zaskoczyć, ale przede wszystkim oswajamy emocje
    i uczymy się o nich mówić. 

    Ćwiczymy pamięć, koncentrację, motorykę małą, rozwijamy kreatywność i poznajemy sekrety mózgu. Uczestnicy dzielą się swoimi trudnościami i wraz z psychologiem próbują sobie z nimi poradzić.

    Scroll to Top